![](/mfa/Embassies/embassy_thehague.nsf/b27cc52083fa08e1c22578b60026066a/0d182e8c05822eebc2257f4e003be4a6/MainText/0.84?OpenElement&FieldElemFormat=jpg)
Η Πρεσβεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στη Χάγη είναι η διπλωματική αποστολή της Κύπρου στην Ολλανδία.
Η Κύπρος και η Ολλανδία συνήψαν διπλωματικές σχέσεις το 1960 και ο πρώτος κάτοικος Πρέσβης έφτασε στη Χάγη το 1996.
Η κύρια αποστολή της Πρεσβείας είναι η προώθηση και περαιτέρω ενίσχυση των πολιτικών, οικονομικών, πολιτιστικών και εμπορικών σχέσεων με την Ολλανδία. Επιπλέον, η Πρεσβεία παρέχει γενικές πληροφορίες για την Κύπρο και προσφέρει προξενικές υπηρεσίες σε Κύπριους υπηκόους που επισκέπτονται ή διαμένουν στην Ολλανδία καθώς και σε αλλοδαπούς που επισκέπτονται ή επιθυμούν να συνάψουν σχέσεις με την Κύπρο σε διάφορους τομείς.
O Α.Ε. Δρ. Σπύρος Αττας είναι διαπιστευμένος ως Πρέσβης της Κυπριακής Δημοκρατίας στο Βασίλειο των Κάτω Χωρών.