Στο 5ο λογοτεχνικό Φόρουμ «Μικρές γλώσσες – μεγάλες λογοτεχνίες», που πραγματοποιήθηκε μεταξύ 16 και 19 Μαρτίου 2006 στα πλαίσια της Διεθνούς ΄Εκθεσης Βιβλίου Λειψίας 2006, συμμετείχαν φέτος Πρεσβείες και Πολιτιστικά Ιδρύματα με λογοτέχνες από την Εσθονία, Ελλάδα, Κροατία, Λετονία, Λιθουανία, Πολωνία, Ρουμανία, Σλοβακία, Σλοβενία, Τσεχία, Ουγγαρία και Κύπρο.
Η Κύπρος εκπροσωπήθηκε με επιτυχία από τον ποιητή Γιώργο Χριστοδουλίδη και τον πεζογράφο Αντρέα Μαλόρη.
Στα ιδρυτικά στελέχη του λογοτεχνικού Φόρουμ, που δημιουργήθηκε για πρώτη φορά το 2003, με στόχο την κοινή παρουσίαση λογοτεχνίας από χώρες των „non-mainstream-languages“ της Κεντρικής, Ανατολικής και Νότιας Ευρώπης, ανήκει και η Κύπρος.
Το έργο των δύο Κυπρίων λογοτεχνών παρουσιάσθηκε στα γερμανικά και στα ελληνικά σε δύο κοινές αναγνώσεις με τη Κροατία
(Ανδρέας Μαλόρης/Κύπρος και Miro Gavran/Κροατία) και Σλοβακία (Γιώργος Χριστοδουλίδης/Κύπρος και Tomas Janovic/Σλοβακία), εντός του εκθεσιακού χώρου στη Λειψία, στις 16 και 17 Μαρτίου 2006.
Ο Ανδρέας Μαλόρης διάβασε από τη συλλογή διηγημάτων του «Τίποτα, τίποτα» και o Γιώργος Χριστοδουλίδης από τη συλλογή ποιημάτων του «Ονειροτριβείο» και «Εγχειρίδιο Καλλιεργητή».
|