Republic of Cyprus
Permanent Mission of Cyprus in Geneva

Permanent Representative




GEORGE C. KASOULIDES, Ph.D.

Jun. 2017: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, Permanent Representative to the United Nations office in Geneva and other International Organizations in Switzerland
Apr. 2016: Promoted to Ambassador.
Apr. 2015: Honorary Member of the Russian Academy of Arts.
July 2013: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Russian Federation with parallel accreditation to Armenia, Belarus, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Turkmenistan and Uzbekistan.
Feb. 2013: Deputy Political Director/ Head of the Middle East and North Africa Department, Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Cyprus.
Jul. 2012: Chairman of the Working Group COMAR (Ocean Affairs and the Law of the Sea) during Cyprus’ Presidency of the Council of the European Union.
Jan. 2009: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Kingdom of Denmark with parallel accreditation to Iceland.
Jan. 2008: Head of Multilateral Relations and International Organizations at the Ministry of Foreign Affairs, Cyprus.
Sept. 2007: Head of Bilateral Relations with EU Member States & Neighbouring States at the Ministry of Foreign Affairs, Cyprus.
Nov. 2004: Promoted to Minister Plenipotentiary.
Sept. 2003: Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the State of Qatar.
June 2003: Chargé d’Affaires of the Republic of Cyprus to the United Nations.
Aug. 2000: Deputy Permanent Representative, Mission of Cyprus at the United Nations.
July 2000: Promoted to Counsellor A.
May 2000: Acting High Commissioner London.
June 1998: Promoted to Counselor B or Consul General.
Oct. 1997: Deputy High Commissioner, High Commission of Cyprus in London.
Feb. 1996: Promoted to First Secretary or Consul.
Oct. 1994: Deputy Director at the office of the Minister of Foreign Affairs, Nicosia.
Jan. 1994: Promoted to Second Secretary.
Sept.1990: Permanent Mission of Cyprus to the United Nations: Represented Cyprus at the Legal Committee (6th) and the Social (3rd) of the United Nations, Preparatory Committee for the Law of the Sea, Charter Committee, Committee on Peace-Keeping Operations and various other Committees.
Aug. 89: Appointed as Attaché at the Ministry of Foreign Affairs, Cyprus, Cyprus Desk.
1988-89: Employed as Senior Research Officer at the London School of Economics.
1986-88: Employed as Legal Rapporteur to the UK Advisory Committee on Pollution of the Sea (ACOPS), Legal and Policy Subcommittee: Representative to IMO and legal counselor to Europêche.
1985-89: Employed as part time editor and author to the Marine Pollution Bulletin (Editor of the Laws of the Sea section) and Hazardous Cargo Bulletin.
1985-88: Employed as a Research Assistant at the London School of Economics.


EDUCATION:
1988 London University, United Kingdom. Awarded the title of Doctor of Philosophy at the London School of Economics and Political Sciences. Thesis: “Port State Control and Jurisdiction: Evolution of the Port State Regime”. In 1993 it was published under the title PORT STATE CONTROL AND JURISDICTION - THE EVOLUTION OF THE PORT STATE REGIME, by Martinus Nijhoff, Dordrecht/Boston/London.
1982-83 London University, United Kingdom. Awarded the Master of Laws, at the London School of Economics and Political Sciences.
1976-80 Panteion University, Athens, Greece. Received the Bachelor of Arts Degree on Political Science with Honors.

Marital Status: Married and has two children.
Languages: Greek, English.


MFA

Oikade

Aspects of Cyprus

Facebook page

Twitter